Ako sa vyrába prírodná konopná kozmetika

Ako sa vyrába prírodná konopná kozmetika

Konopný olej vyrábaný zo semien Konope siatej, patrí k najzdravším olejom na svete. Má najviac účinných látok zo všetkých dostupných olejov, obsahuje vzácne omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie organizmu a to navyše v optimálnom pomere. Konopný olej sa už dlhodobo využíva v potravinárskom priemysle, napríklad ako zdravší olej do šalátov či v liečiteľstve, využitie však našiel i ako technický olej. Ideálny je však i pre kozmetické účely, preto dnes na trhu môžeme nájsť množstvo konopnej kozmetiky. Čo ho však robí vhodným olejom pre tieto účely? 

unnamed-13

Konopná kozmetika 

Pre množstvo alergií ale i uvedomelejší spôsob života sa opäť dostáva do popredia prírodná kozmetika. Viaceré značky ponúkajú krémy, pleťové masky či vody s konopným olejom. Okrem nenasýtených mastných kyselín je totižto bohatý i na chlorofyl, fytosteroly a minerály. Má schopnosť harmonizovať kožný stav buniek, vyrovnáva pH pokožky i jej hydratačnú a lipidovú rovnováhu. Detoxikuje pokožku, zvyšuje jej odolnosť voči škodlivým vplyvom prostredia a obnovuje prirodzený mikrofilm, ktorý slúži na jej ochranu. Výhodou je i hypoalergénnosť konopného oleja, je teda možné ho rôzne kombinovať i s inými prírodnými olejmi.

S čím môže pomôcť? 

Konopná kozmetika vďaka blahodarným vlastnostiam konopného oleja pomáha pri liečbe kožných ochorení ako sú ekzémy či psoriáza, a môže pomôcť pri zápalovom akné. Pokožku regeneruje, hydratuje, napína a upokojuje. Konopný olej dodáva pleti mladistvý vzhľad a vďaka jeho schopnosti podporiť hojenie je ideálny aj na spálenú pokožku od slnka či ako podporná liečba pri menších popáleninách.  

unnamed-2_2

Konopný olej je však obľúbený aj v rámci vlasovej starostlivosti. Pomáha riešiť problémy s lupinami, priaznivo ovplyvňuje vlasovú štruktúru a v prípade suchých a namáhaných vlasov sú ideálnym pomocníkom zábaly s konopným olejom, či už na celú dĺžku, alebo na rozštiepené končeky.  

Aký výrobný proces je za konopnou kozmetikou? 

Cannabis sativa, alebo aj Konope siate, je rastlina dorastajúca do výšky 2-3 metrov, na ktorej vrchu sa v dobe kvitnutia vytvárajú drobné semienka, bohaté na jeden z najzdravších olejov a bielkovinu Edestin, podobnú ľudskému gamma globulinu. V dnešnej dobe sa pestuje v značnom množstve na priemyselné a farmaceutické účely. Zákon povoľuje pestovať tento typ konope zo strednej Ázie, nakoľko obsahuje len stopové množstvo THC a nie je preto psychotropné.

Zber konope je technicky náročný z dôvodu pevných stoniek a využívajú sa naň špeciálne stroje. Základom pre konopný olej je zber semien z tejto rastliny. Využívajú sa len tie najkvalitnejšie, ktoré spĺňajú požadovaný obsah účinných zložiek. Majú priemerne 3-5 mm a orieškovú vôňu i chuť. 

unnamed-3_2

Konopný olej sa extrahuje zo semien špeciálnou fyzikálnou extrakciou, metódou prostredníctvom CO₂. Ide o veľmi šetrný spôsob extrakcie, vďaka ktorej si olej uchová svoju terapeutickú kvalitu a nie sú doň prenesené dráždivé bielkoviny, ktoré by mohli pôsobiť iritujúco či vyvolať alergickú reakciu v konopných krémoch a inej kozmetike. Každá šarža semien pred extrakciou však podstupuje laboratórne analýzy, nakoľko musí spĺňať predpisy pre výrobu liekopisnej formy konopného oleja. 

unnamed-4_2

Laboratórnymi testami však prechádza i samotný olej. Testy sa okrem toho, či olej spĺňa predpísané štandardy, zameriavajú i na obsah esenciálnych mastných kyselín, CBD a bioaktívnych zložiek. Olej z kvalitných semien a so správnou formou extrakcie je najbohatším zdrojom mastných kyselín, ktoré napomáhajú správnemu vývoju a funkcii kožných buniek.  

Konopné maste, krémy a vlasová kozmetika sú umiestňované do špeciálnych obalov s UV bariérami, ktoré zabezpečia, aby kvalita produktu zostala dlhodobo nezmenená. 

V priestoroch, ktoré prešli certifikáciou, potom už prebieha samotná výroba produktov s použitím kvalitného konopného oleja. Využívajú sa štandardizované receptúry, vytvorené farmaceutmi a lekármi. Do špeciálnych obalov sú plnené konopné krémy, maste či vodičky, pričom každá šarža prechádza ďalšou laboratórnou kontrolou. Následne už putujú produkty k predajcovi a potom k vám, aby robili radosť vašej pokožke.Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie