Ako sa vyrába prírodná konopná kozmetika

Ako sa vyrába prírodná konopná kozmetika

Konopný olej vyrábaný zo semien Konope siatej, patrí k najzdravším olejom na svete. Má najviac účinných látok zo všetkých dostupných olejov, obsahuje vzácne omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie organizmu a to navyše v optimálnom pomere. Konopný olej sa už dlhodobo využíva v potravinárskom priemysle, napríklad ako zdravší olej do šalátov či v liečiteľstve, využitie však našiel i ako technický olej. Ideálny je však i pre kozmetické účely, preto dnes na trhu môžeme nájsť množstvo konopnej kozmetiky. Čo ho však robí vhodným olejom pre tieto účely? 

unnamed-13

Konopná kozmetika 

Pre množstvo alergií ale i uvedomelejší spôsob života sa opäť dostáva do popredia prírodná kozmetika. Viaceré značky ponúkajú krémy, pleťové masky či vody s konopným olejom. Okrem nenasýtených mastných kyselín je totižto bohatý i na chlorofyl, fytosteroly a minerály. Má schopnosť harmonizovať kožný stav buniek, vyrovnáva pH pokožky i jej hydratačnú a lipidovú rovnováhu. Detoxikuje pokožku, zvyšuje jej odolnosť voči škodlivým vplyvom prostredia a obnovuje prirodzený mikrofilm, ktorý slúži na jej ochranu. Výhodou je i hypoalergénnosť konopného oleja, je teda možné ho rôzne kombinovať i s inými prírodnými olejmi.

S čím môže pomôcť? 

Konopná kozmetika vďaka blahodarným vlastnostiam konopného oleja pomáha pri liečbe kožných ochorení ako sú ekzémy či psoriáza, a môže pomôcť pri zápalovom akné. Pokožku regeneruje, hydratuje, napína a upokojuje. Konopný olej dodáva pleti mladistvý vzhľad a vďaka jeho schopnosti podporiť hojenie je ideálny aj na spálenú pokožku od slnka či ako podporná liečba pri menších popáleninách.  

unnamed-2_2

Konopný olej je však obľúbený aj v rámci vlasovej starostlivosti. Pomáha riešiť problémy s lupinami, priaznivo ovplyvňuje vlasovú štruktúru a v prípade suchých a namáhaných vlasov sú ideálnym pomocníkom zábaly s konopným olejom, či už na celú dĺžku, alebo na rozštiepené končeky.  

Aký výrobný proces je za konopnou kozmetikou? 

Cannabis sativa, alebo aj Konope siate, je rastlina dorastajúca do výšky 2-3 metrov, na ktorej vrchu sa v dobe kvitnutia vytvárajú drobné semienka, bohaté na jeden z najzdravších olejov a bielkovinu Edestin, podobnú ľudskému gamma globulinu. V dnešnej dobe sa pestuje v značnom množstve na priemyselné a farmaceutické účely. Zákon povoľuje pestovať tento typ konope zo strednej Ázie, nakoľko obsahuje len stopové množstvo THC a nie je preto psychotropné.

Zber konope je technicky náročný z dôvodu pevných stoniek a využívajú sa naň špeciálne stroje. Základom pre konopný olej je zber semien z tejto rastliny. Využívajú sa len tie najkvalitnejšie, ktoré spĺňajú požadovaný obsah účinných zložiek. Majú priemerne 3-5 mm a orieškovú vôňu i chuť. 

unnamed-3_2

Konopný olej sa extrahuje zo semien špeciálnou fyzikálnou extrakciou, metódou prostredníctvom CO₂. Ide o veľmi šetrný spôsob extrakcie, vďaka ktorej si olej uchová svoju terapeutickú kvalitu a nie sú doň prenesené dráždivé bielkoviny, ktoré by mohli pôsobiť iritujúco či vyvolať alergickú reakciu v konopných krémoch a inej kozmetike. Každá šarža semien pred extrakciou však podstupuje laboratórne analýzy, nakoľko musí spĺňať predpisy pre výrobu liekopisnej formy konopného oleja. 

unnamed-4_2

Laboratórnymi testami však prechádza i samotný olej. Testy sa okrem toho, či olej spĺňa predpísané štandardy, zameriavajú i na obsah esenciálnych mastných kyselín, CBD a bioaktívnych zložiek. Olej z kvalitných semien a so správnou formou extrakcie je najbohatším zdrojom mastných kyselín, ktoré napomáhajú správnemu vývoju a funkcii kožných buniek.  

Konopné maste, krémy a vlasová kozmetika sú umiestňované do špeciálnych obalov s UV bariérami, ktoré zabezpečia, aby kvalita produktu zostala dlhodobo nezmenená. 

V priestoroch, ktoré prešli certifikáciou, potom už prebieha samotná výroba produktov s použitím kvalitného konopného oleja. Využívajú sa štandardizované receptúry, vytvorené farmaceutmi a lekármi. Do špeciálnych obalov sú plnené konopné krémy, maste či vodičky, pričom každá šarža prechádza ďalšou laboratórnou kontrolou. Následne už putujú produkty k predajcovi a potom k vám, aby robili radosť vašej pokožke.Späť do obchodu