Aké využitie má konopný olej?

Aké využitie má konopný olej?

Konopný olej predstavuje najzdravšiu alternatívu kuchynského oleja a patrí k jedinečným výživovým doplnkom so širokým spektrom účinkov. Je tiež skvelým pomocníkom zdravého chudnutia a nemá psychoaktívne účinky. Pochádza totižto z technického konope, ktoré sa okrem iného využíva v kozmetickom, textilnom i papierovom priemysle. Vyrába sa lisovaním semien konope za studena, ktoré majú množstvo esenciálnych aminokyselín. Ako však spoznať kvalitný konopný olej a na čo všetko je dobrý? 

Viditeľná kvalita

Prírodný konopný olej má typickú tmavo až svetlo zelenú farbu, orieškovú vôňu a chuť. Na rozdiel od rafinovaných olejov, získavaných pri vysokých teplotách, ktoré sú číre, majú nevýraznú chuť i vôňu a neobsahujú vitamíny a antioxidanty, na ktoré sú tak bohaté oleje lisované za studena.

unnamed-13_1

Zdravie skryté v konopnom oleji

Konopný olej je nesmierne bohatý na vzácne omega 3 a 6 mastné kyseliny. Obsahuje ich dokonca v optimálnom pomere pre ľudský organizmus – 3:1. Podporuje tak imunitný systém a správne fungovanie metabolizmu.

Prevenciou voči mnohým civilizačným ochoreniam, akými sú kardiovaskulárne ochorenia, alergie, ekzémy či tráviace ťažkosti, je dostatočný príjem minerálov. Konopný olej obsahuje horčík, vápnik, železo či draslík a pomáha tak chrániť náš organizmus. 

Konopný olej je bohatý aj na vitamíny A, D, E, pričom vitamín E, významný antioxidant, chráni bunkové membrány pred voľnými radikálmi a ich následným poškodením. Prospešný je i obsah proteínu s názvom globulín edestín, ktorý je podobný tomu v ľudskej plazme.

S čím môže konopný olej pomôcť ?

Pre vysoký obsah esenciálnych a neesenciálnych aminokyselín, môže byť prírodnou prevenciou nádorových ochorení. 

Bojovník proti chorobám kože

Konopný olej, podobne ako CBD oleje, je účinným pomocníkom pri kožných ochoreniach. Zabraňuje vzniku a šíreniu ochorení, akými sú ekzémy, lupienka, akné či extrémne suchá pokožka. Olej v podobe konopných mastí a konopnej kozmetiky udržuje zdravý vzhľad pleti, pôsobí proti jej viditeľnému starnutiu, zvlhčuje ju a efektívne bojuje proti jej zápalom. Pomáha obnovovať ochranný mikrofilm pokožky a tým zvyšuje jej odolnosť. Taktiež vyrovnáva pH pokožky a je hypoalergénny, čiže je vhodný aj pre citlivú a detskú pokožku. Obsahuje prospešné mastné kyseliny, najmä kyselinu gama-linolénovú a kyselinu steriadonovou , ktoré môžu pomôcť zmierniť atopickú dermatitídu a kožné ochorenia. 

unnamed-11_1

Zdravé vlasy vďaka konope

Blahodarné účinky má konopný olej i na našu korunu krásy. Vlasové prípravky s týmto typom oleja zmierňujú vypadávanie vlasov, zosilňujú ich textúru a zabraňujú infekciám v pokožke hlavy. Šampóny s konopným olejom však zároveň zabraňujú vzniku lupín a hydratujú pokožku hlavy. 

Pomocník pri ochoreniach srdca či depresii

Kyselina alfa-linolénová, ktorá je podobná omega 3 mastným kyselinám vyskytujúcim sa v rybom tuku, je bohato obsiahnutá v konopnom oleji. Je dôležitá pre správnu funkciu orgánov, znižuje hladinu cholesterolu a pomáha predchádzať artritíde, depresii či ochoreniam srdca. 

Konopný olej ako výživový doplnok

Zdroj proteínov

Konopný olej tvoria z približne 25% bielkoviny. Je preto ideálnym výživovým doplnkom pri vegánskej či vegetariánskej strave, nakoľko telu dodáva aminokyseliny takmer v takom pomere ako mäso či vajcia. Proteíny obsiahnuté v tomto oleji sú navyše ľahko stráviteľné a bez zbytočných kalórií. 

unnamed-12_1

Esenciálne mastné kyseliny

Esenciálne mastné kyseliny sú pre správne fungovanie metabolizmu a imunitného systému dôležitejšie ako vitamíny. Ľudské telo však nie je schopné si ich samo vytvoriť, preto ich musíme prijímať formou potravy. Konopný olej zo semien rastliny obsahuje až 80% prospešných mastných kyselín, je preto ideálnym doplnkom výživy. 

Zdroj antioxidantov a minerálov

Konopný olej môže byť pre telo spoľahlivým bohatým zdrojom antioxidantov, karoténu či minerálov ako kalcium, horčík, draslík, síra, fosfor, železo a zinok. Zároveň je zdrojom chlorofylu, fytosterolov a fosfolipidov.

Odporúčaná denná dávka a psychoaktivita

Postačujúca denná dávka konopného oleja je 1-2 polievkové lyžice, konkrétne 14-28 ml, ktorá obsahuje odporúčané denné množstvo omega 3 a 6 mastných kyselín. 

Konopný olej nemá psychoaktívne účinky. Pochádza totižto zo semien konope, v ktorých sa nenachádza THC. Môžete ho teda bezpečne zaradiť k produktom zdravej výživy.  Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie