Aké využitie má konopný olej?

Aké využitie má konopný olej?

Konopný olej predstavuje najzdravšiu alternatívu kuchynského oleja a patrí k jedinečným výživovým doplnkom so širokým spektrom účinkov. Je tiež skvelým pomocníkom zdravého chudnutia a nemá psychoaktívne účinky. Pochádza totižto z technického konope, ktoré sa okrem iného využíva v kozmetickom, textilnom i papierovom priemysle. Vyrába sa lisovaním semien konope za studena, ktoré majú množstvo esenciálnych aminokyselín. Ako však spoznať kvalitný konopný olej a na čo všetko je dobrý? 

Viditeľná kvalita

Prírodný konopný olej má typickú tmavo až svetlo zelenú farbu, orieškovú vôňu a chuť. Na rozdiel od rafinovaných olejov, získavaných pri vysokých teplotách, ktoré sú číre, majú nevýraznú chuť i vôňu a neobsahujú vitamíny a antioxidanty, na ktoré sú tak bohaté oleje lisované za studena.

unnamed-13_1

Zdravie skryté v konopnom oleji

Konopný olej je nesmierne bohatý na vzácne omega 3 a 6 mastné kyseliny. Obsahuje ich dokonca v optimálnom pomere pre ľudský organizmus – 3:1. Podporuje tak imunitný systém a správne fungovanie metabolizmu.

Prevenciou voči mnohým civilizačným ochoreniam, akými sú kardiovaskulárne ochorenia, alergie, ekzémy či tráviace ťažkosti, je dostatočný príjem minerálov. Konopný olej obsahuje horčík, vápnik, železo či draslík a pomáha tak chrániť náš organizmus. 

Konopný olej je bohatý aj na vitamíny A, D, E, pričom vitamín E, významný antioxidant, chráni bunkové membrány pred voľnými radikálmi a ich následným poškodením. Prospešný je i obsah proteínu s názvom globulín edestín, ktorý je podobný tomu v ľudskej plazme.

S čím môže konopný olej pomôcť ?

Pre vysoký obsah esenciálnych a neesenciálnych aminokyselín, môže byť prírodnou prevenciou nádorových ochorení. 

Bojovník proti chorobám kože

Konopný olej, podobne ako CBD oleje, je účinným pomocníkom pri kožných ochoreniach. Zabraňuje vzniku a šíreniu ochorení, akými sú ekzémy, lupienka, akné či extrémne suchá pokožka. Olej v podobe konopných mastí a konopnej kozmetiky udržuje zdravý vzhľad pleti, pôsobí proti jej viditeľnému starnutiu, zvlhčuje ju a efektívne bojuje proti jej zápalom. Pomáha obnovovať ochranný mikrofilm pokožky a tým zvyšuje jej odolnosť. Taktiež vyrovnáva pH pokožky a je hypoalergénny, čiže je vhodný aj pre citlivú a detskú pokožku. Obsahuje prospešné mastné kyseliny, najmä kyselinu gama-linolénovú a kyselinu steriadonovou , ktoré môžu pomôcť zmierniť atopickú dermatitídu a kožné ochorenia. 

unnamed-11_1

Zdravé vlasy vďaka konope

Blahodarné účinky má konopný olej i na našu korunu krásy. Vlasové prípravky s týmto typom oleja zmierňujú vypadávanie vlasov, zosilňujú ich textúru a zabraňujú infekciám v pokožke hlavy. Šampóny s konopným olejom však zároveň zabraňujú vzniku lupín a hydratujú pokožku hlavy. 

Pomocník pri ochoreniach srdca či depresii

Kyselina alfa-linolénová, ktorá je podobná omega 3 mastným kyselinám vyskytujúcim sa v rybom tuku, je bohato obsiahnutá v konopnom oleji. Je dôležitá pre správnu funkciu orgánov, znižuje hladinu cholesterolu a pomáha predchádzať artritíde, depresii či ochoreniam srdca. 

Konopný olej ako výživový doplnok

Zdroj proteínov

Konopný olej tvoria z približne 25% bielkoviny. Je preto ideálnym výživovým doplnkom pri vegánskej či vegetariánskej strave, nakoľko telu dodáva aminokyseliny takmer v takom pomere ako mäso či vajcia. Proteíny obsiahnuté v tomto oleji sú navyše ľahko stráviteľné a bez zbytočných kalórií. 

unnamed-12_1

Esenciálne mastné kyseliny

Esenciálne mastné kyseliny sú pre správne fungovanie metabolizmu a imunitného systému dôležitejšie ako vitamíny. Ľudské telo však nie je schopné si ich samo vytvoriť, preto ich musíme prijímať formou potravy. Konopný olej zo semien rastliny obsahuje až 80% prospešných mastných kyselín, je preto ideálnym doplnkom výživy. 

Zdroj antioxidantov a minerálov

Konopný olej môže byť pre telo spoľahlivým bohatým zdrojom antioxidantov, karoténu či minerálov ako kalcium, horčík, draslík, síra, fosfor, železo a zinok. Zároveň je zdrojom chlorofylu, fytosterolov a fosfolipidov.

Odporúčaná denná dávka a psychoaktivita

Postačujúca denná dávka konopného oleja je 1-2 polievkové lyžice, konkrétne 14-28 ml, ktorá obsahuje odporúčané denné množstvo omega 3 a 6 mastných kyselín. 

Konopný olej nemá psychoaktívne účinky. Pochádza totižto zo semien konope, v ktorých sa nenachádza THC. Môžete ho teda bezpečne zaradiť k produktom zdravej výživy.  Späť do obchodu