CBG produkty - Čo je to kanabigerol?

CBG produkty - Čo je to kanabigerol?

Kanabinoidy, predovšetkým CBD, si obľubuje čoraz viac ľudí po celom svete, pre ich pozitívny vplyv na zdravie a psychickú pohodu. Do povedomia sa už však dostáva i kanabigerol (CBG), ďalší z kanabinoidov, prirodzene sa vyskytujúcich v konope. Podobne ako CBD má mnohé pozitívne účinky pre zdravie človeka a rovnako nevyvoláva omamné účinky. V čom je však CBG výnimočné a prečo ho zaradiť do svojho života? 

Čo je to CBG?

Kanabigerol, alebo aj CBG, je minoritný kanabinoid, prirodzene sa vyskytujúci v rastline konope. Zvyčajne sa v rastline nachádza v množstve menej ako 1% i napriek tomu, že je predchodcom 3 hlavných typov kanabinoidov: THCA - kyselina tetrahydrokanabinolová, CBDA - kyselina kanabidiolová a CBCA - kyselina kanabichroménová. 

Enzýmy v konope rozkladajú CBGA a vedú ich k jednej zo spomenutých línií - THCA, CBDA alebo CBCA. Pôsobením tepla alebo ultrafialového svetla na kyseliny sa z nich následne stávajú známejšie kanabinoidy – THC a CBD.

Avšak pre relatívne novoobjavené pozitívne účinky kanabigerolu pre zdravie človeka, sa pestovatelia konope snažia dosiahnuť jeho vyššiu hladinu v rastline. Dosahujú to genetickou úpravou a krížením rastliny, ale i extrakciou v optimálnom období, konkrétne v šiestom týždni kvitnutia.  

unnamed-8_1

Liečivý potenciál CBG

V princípe ide o schopnosť tejto látky viazať sa na receptory mnohých orgánov a tkanív, a tak upravovať zápalové reakcie a bunkové pochody. V našom tele sa prirodzene nachádza endokanabinoidný systém, ktorý má široké spektrum funkcií a práve kanabinoidy ho pomáhajú aktivovať. Medzi spomenuté funkcie patrí napríklad obmedzenie zápalu v mieste poranenia, podpora imunitného či nervového systému. Okrem toho je CBG silným vazodilatantom a má neuroprotektívne účinky. 

Ako môže byť CBG nápomocné? 

Zelený zákal

CBG, podobne ako CBD, má široké spektrum benefitov a účinkov pre zdravie. Obzvlášť nápomocný sa preukázal pri liečbe glaukómu. Endokanabinoidné receptory totižto prevládajú v očných štruktúrach, a CBG pomáha znižovať vnútroočný tlak. 

Zápalové ochorenia

Ako sme naznačili vyššie v článku, CBG je i silný vazodilatátor, čiže pomáha rozširovať cievy. Predklinické výskumy naznačujú, že môže pomôcť znižovať zápal pri zápalových ochoreniach čriev. 

unnamed-9_1

Spomalenie šírenia rakovinových buniek

Pozitívne výsledky preukázali i štúdie účinku CBG proti rakovine. CBG má totižto schopnosť blokovať receptory, ktoré spôsobujú rast rakovinových buniek. Obzvlášť sľubné výsledky zaznamenala štúdia, z ktorej vyplynulo, že CBG spomaľuje šírenie rakoviny hrubého čreva, ktorá je aktuálne najčastejšie sa vyskytujúcim typom tohto ochorenia na Slovensku. 

Neuroprotektívne účinky

Kanabinoidy sú dobre známe i pre svoje neuroprotektívne účinky. V štúdii z roku 2015 zaznamenali vplyv CBG pri Huntingtonovej chorobe u myší. Pre toto ochorenie je typická degenerácia nervových buniek v mozgu, pričom CBG chránilo neuróny u myší, trpiacich týmto ochorením. 

Antibakteriálne účinky 

Rozličné typy baktérií sú čoraz odolnejšie voči antibiotikám. Napríklad kmene Staphylococcus aureus (MRSA) postihujú ročne milióny pacientov, avšak voči antibiotikám sú veľmi odolné. Preto je vhodné rozhliadať sa i po doplnkovej liečbe. Z európskeho výskumu vyplynulo, že CBG má silné antibakteriálne účinky a môže tak byť alternatívnou, prípadne doplnkovou liečbou pri odolných baktériách.  

Trápenie s močovým mechúrom

Taliansky vedci v roku 2015 testovali vplyv CBG na problémy s močovým mechúrom. Z výskumu vyplynulo, že CBG znižuje kontrakcie v močovom mechúry. Môže tak byť skvelou doplnkovou liečbou týchto typov problémov popri tej klinickej, predpísanej špecialistom.

unnamed-10_1

Podpora chuti do jedla 

Pri poruchách príjmu potravy, depresii a úzkosti, či počas stresujúceho obdobia, môžete pociťovať nechuť do jedla. CBG stimuluje chuť do jedla a pomáha vám tak udržať si pravidelné stravovanie. 

Ako konzumovať CBG?  

Kanabigerol môžete prijímať formou CBG olejov či prostredníctvom CBG kvetov. Oleje je možné konzumovať v podobe kvapiek, jednoduchou aplikáciou priamo do úst. CBG kvety môžete fajčiť, inhalovať alebo zapracovať do jedla. Ideálne je zvoliť si variantu, ktorá najlepšie vyhovuje vám a pomôže vám tak zaradiť do svojho života o kúsok viac zdravia a pohody.Späť do obchodu