Účinky terpénov a terpenoidov v rastline konope

Účinky terpénov a terpenoidov v rastline konope

Konope si obľúbilo množstvo ľudí najmä pre bohaté účinky kanabinoidov obsiahnutých v tejto rastline, na zdravie človeka i zvierat. Medzi najznámejšie patrí i , ktoré môže pomôcť posilniť imunitný systém, znížiť chronickú bolesť, uľaviť od kŕčov, znížiť tlak, stiahnuť zápal či podporiť pri liečbe mnohých fyzických i psychických ochorení, ako depresii či úzkostiach. Konope však v sebe ukrýva viacero prospešných látok, ako len kanabinoidy. Jednými z takýchto fytochemikálií sú i terpény. 

unnamed_5

Čo sú to terpény? 

Terpény sú aromatické molekuly, ktoré sú príčinou vôní stromov, ovocia či jedinečnej vône konope. Táto rastlina produkuje viac ako 200 vlastných terpénov, ktoré sa nachádzajú v živici, ktorá pokrýva zrelé konopné kvety. Vytvárajú ich hubovité žľazy – trichomy – ktoré pokrývajú povrch kvetov a listov konope. Každá odroda má jedinečný terpénový profil, ktorý ovplyvňuje nielen vôňu, ale i celkový účinok rastliny. Americký úrad pre potraviny a liečivá (FADA) ich označil za bezpečné na konzumáciu a sú tak už bežnou súčasťou našej potravy.

Benefity terpénov pre rastliny

Konope benefituje z terpénov predovšetkým vďaka ich schopnosti tvoriť intenzívnu chuť a vôňu, ktorá odpudzuje hmyz či bylinožravé zvieratá a pomáha rastline prežiť. Majú taktiež schopnosť ochladzovať rastlinu počas horúčav. Terpény, prchavé molekuly, sa odparujú a stimulujú tak prúdenie vzduchu. 

Čo sú terpenoidy? 

Terpenoidy, ktorá patria do triedy terpénov, sa vyznačujú zložitejšou molekulárnou štruktúrou. Jednotlivé terpenoidy spadajú buď do kategórie monoterpenoidov a seskviterpenoidov. Podobne ako terpény sú vytvárané v hlavičkách trichómov, a nachádzajú sa tu v podobe živice. Rastline taktiež pomáhajú bojovať s nepriaznivým prostredím a útokmi škodcov. 

Účinky terpenoidov a terpénov v konope 

Niektoré zlúčeniny v konope ako kanabinoidy a terpény môžu interagovať synergicky, vďaka čomu vytvárajú takzvaný ,,sprievodný efekt“, ktorý posilňuje možné terapeutické účinky jednotlivých zložiek rastliny. 

Najčastejšie sa vyskytujúcim terpénom v rastlinách a pomerne často i v konope je Alpha-pinene - éterický borovicový olej. Môže byť nápomocný najmä pre astmatikov, je totižto prirodzený bronchodilatátor. Prospešný môže však byť i v prípade, že potrebujete posilniť pamäť a podporiť bdelosť. 

Potencionálny účinok konope proti bolesti môže podporiť terpén Myrcene, ktorý okrem svojich protizápalových účinkov pôsobí relaxačne na svalstvo, ako sedatívum, analgetikum či hypnotikum. 

Terpén Limonene, ktorý nájdeme v kanabise i citrusoch, má schopnosť pomôcť s rozpúšťaním žlčových kameňov, má antimikrobiálny účinok, vďaka čomu môže zneškodniť patogénne baktérie  a laboratórne experimenty naznačujú i schopnosť ničiť rakovinové bunky v prsníkoch. Okrem toho môže zmierniť pálenie záhy či gastrointestinálny reflux.

Relaxačné a upokojujúce účinky konope podporuje terpenoid Linalool, ktorý nájdeme najčastejšie v levanduli a niektorých druhoch konope. Môže pomôcť odbúrať stres, bojovať proti úzkosti a pôsobiť antidepresívne. Tento terpenoid sa však osvedčil i pri lokálnej liečbe akné či popáleninách pokožky.  

unnamed-2_5

Seskviterpénu Beta-caryophyllene, ktorý okrem v konope nájdeme i v bylinkách, korení či v listovej zelenine, sa venuje i štúdia z roku 2011 od Dr. Ethana Russo, uverejnená vo vedeckom časopise Pharmacology. Štúdia uvádza, že Beta-caryophyllene je gastro-ochranný, pomáha liečiť vredy a zápalové ochorenia. Pozitívne vplýva i na pacientov s autoimunitnými ochoreniami. Doktor Russo ďalej v jeho štúdii spomína, že interakcia medzi kanabinoidmi a terpenoidmi môže vytvárať synergiu pri liečbe viacerých ochorení, ako napríklad epilepsie, depresie, úzkosti, rakoviny, zápalu či plesňových a bakteriálnych infekcií a môže pomôcť poraziť závislosť. Štúdia vyzdvihuje i jeho schopnosť viazať sa na periférny kanabinoidný receptor - CB2.

Rovnaký seskviterpén spomína i švajčiarsky vedec Jürg Gertsch vo svojich štúdiách z roku 2008, kde uvádza, že ide o jediný terpenoid, ktorý priamo aktivuje kanabinoidný receptor. Je to zároveň jeden z dôvodov, pre ktorý je pre človeka tak zdravé konzumovať zelenú listovú zeleninu.  

unnamed-3_5

Terpény a terpenoidy sú teda okrem iného výrazná ,,posila“ kanabinoidov, vďaka ktorej môžu produkty ako CBD oleje priniesť užívateľom ešte silnejší účinok pre zdravie. Späť do obchodu