Účinky terpénov a terpenoidov v rastline konope

Účinky terpénov a terpenoidov v rastline konope

Konope si obľúbilo množstvo ľudí najmä pre bohaté účinky kanabinoidov obsiahnutých v tejto rastline, na zdravie človeka i zvierat. Medzi najznámejšie patrí i , ktoré môže pomôcť posilniť imunitný systém, znížiť chronickú bolesť, uľaviť od kŕčov, znížiť tlak, stiahnuť zápal či podporiť pri liečbe mnohých fyzických i psychických ochorení, ako depresii či úzkostiach. Konope však v sebe ukrýva viacero prospešných látok, ako len kanabinoidy. Jednými z takýchto fytochemikálií sú i terpény. 

unnamed_5

Čo sú to terpény? 

Terpény sú aromatické molekuly, ktoré sú príčinou vôní stromov, ovocia či jedinečnej vône konope. Táto rastlina produkuje viac ako 200 vlastných terpénov, ktoré sa nachádzajú v živici, ktorá pokrýva zrelé konopné kvety. Vytvárajú ich hubovité žľazy – trichomy – ktoré pokrývajú povrch kvetov a listov konope. Každá odroda má jedinečný terpénový profil, ktorý ovplyvňuje nielen vôňu, ale i celkový účinok rastliny. Americký úrad pre potraviny a liečivá (FADA) ich označil za bezpečné na konzumáciu a sú tak už bežnou súčasťou našej potravy.

Benefity terpénov pre rastliny

Konope benefituje z terpénov predovšetkým vďaka ich schopnosti tvoriť intenzívnu chuť a vôňu, ktorá odpudzuje hmyz či bylinožravé zvieratá a pomáha rastline prežiť. Majú taktiež schopnosť ochladzovať rastlinu počas horúčav. Terpény, prchavé molekuly, sa odparujú a stimulujú tak prúdenie vzduchu. 

Čo sú terpenoidy? 

Terpenoidy, ktorá patria do triedy terpénov, sa vyznačujú zložitejšou molekulárnou štruktúrou. Jednotlivé terpenoidy spadajú buď do kategórie monoterpenoidov a seskviterpenoidov. Podobne ako terpény sú vytvárané v hlavičkách trichómov, a nachádzajú sa tu v podobe živice. Rastline taktiež pomáhajú bojovať s nepriaznivým prostredím a útokmi škodcov. 

Účinky terpenoidov a terpénov v konope 

Niektoré zlúčeniny v konope ako kanabinoidy a terpény môžu interagovať synergicky, vďaka čomu vytvárajú takzvaný ,,sprievodný efekt“, ktorý posilňuje možné terapeutické účinky jednotlivých zložiek rastliny. 

Najčastejšie sa vyskytujúcim terpénom v rastlinách a pomerne často i v konope je Alpha-pinene - éterický borovicový olej. Môže byť nápomocný najmä pre astmatikov, je totižto prirodzený bronchodilatátor. Prospešný môže však byť i v prípade, že potrebujete posilniť pamäť a podporiť bdelosť. 

Potencionálny účinok konope proti bolesti môže podporiť terpén Myrcene, ktorý okrem svojich protizápalových účinkov pôsobí relaxačne na svalstvo, ako sedatívum, analgetikum či hypnotikum. 

Terpén Limonene, ktorý nájdeme v kanabise i citrusoch, má schopnosť pomôcť s rozpúšťaním žlčových kameňov, má antimikrobiálny účinok, vďaka čomu môže zneškodniť patogénne baktérie  a laboratórne experimenty naznačujú i schopnosť ničiť rakovinové bunky v prsníkoch. Okrem toho môže zmierniť pálenie záhy či gastrointestinálny reflux.

Relaxačné a upokojujúce účinky konope podporuje terpenoid Linalool, ktorý nájdeme najčastejšie v levanduli a niektorých druhoch konope. Môže pomôcť odbúrať stres, bojovať proti úzkosti a pôsobiť antidepresívne. Tento terpenoid sa však osvedčil i pri lokálnej liečbe akné či popáleninách pokožky.  

unnamed-2_5

Seskviterpénu Beta-caryophyllene, ktorý okrem v konope nájdeme i v bylinkách, korení či v listovej zelenine, sa venuje i štúdia z roku 2011 od Dr. Ethana Russo, uverejnená vo vedeckom časopise Pharmacology. Štúdia uvádza, že Beta-caryophyllene je gastro-ochranný, pomáha liečiť vredy a zápalové ochorenia. Pozitívne vplýva i na pacientov s autoimunitnými ochoreniami. Doktor Russo ďalej v jeho štúdii spomína, že interakcia medzi kanabinoidmi a terpenoidmi môže vytvárať synergiu pri liečbe viacerých ochorení, ako napríklad epilepsie, depresie, úzkosti, rakoviny, zápalu či plesňových a bakteriálnych infekcií a môže pomôcť poraziť závislosť. Štúdia vyzdvihuje i jeho schopnosť viazať sa na periférny kanabinoidný receptor - CB2.

Rovnaký seskviterpén spomína i švajčiarsky vedec Jürg Gertsch vo svojich štúdiách z roku 2008, kde uvádza, že ide o jediný terpenoid, ktorý priamo aktivuje kanabinoidný receptor. Je to zároveň jeden z dôvodov, pre ktorý je pre človeka tak zdravé konzumovať zelenú listovú zeleninu.  

unnamed-3_5

Terpény a terpenoidy sú teda okrem iného výrazná ,,posila“ kanabinoidov, vďaka ktorej môžu produkty ako CBD oleje priniesť užívateľom ešte silnejší účinok pre zdravie. Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie